1

Temat: zwrot wadium

Czy jeżeli Wykonawca odpowiedział na wyjaśnienie treści oferty, jednak to wyjaśnienie nie podpisała osoba upoważniona do reprezentacji wykonawcy to wadium zwracam czy nie??

PILNE!

2

Odp: zwrot wadium

Jaka została dopuszczona forma wyjaśnienia?, czego miały dotyczyć?, rozumiem że nie RNC?

3

Odp: zwrot wadium

forma pisemna przesłana w oryginale

4

Odp: zwrot wadium

dotyczyły wyjaśnienia treści oferty tj. kosztorysu ofertowego

5

Odp: zwrot wadium

Za brak wyjaśnienia nie masz prawa zabrać wadium, oceniasz ofertę na podstawie danych jakimi dysponujesz.

6

Odp: zwrot wadium

ok, a jeżeli te wyjaśnienie nie podpisała osoba upoważniona do reprezentacji firmy (w KRS jest reprezentacja łączna, a podpisała tylko jedna osoba), to rozumiem, ze ofertę odrzucam

7

Odp: zwrot wadium

A od kiedy to za brak wyjaśnienia czy też błędnie podpisane wyjaśnienia odrzucamy ofertę?

8

Odp: zwrot wadium

Witam,odrzucamy na podstawie niezgodności z SIWZ.

Jeżeli Zamawiający wnioskuje do Wykonawcy o wyjaśnienia, to oznacza że treść oferty jest dla niego niejasna, a więc na moment badania ofert - potencjalnie niezgodna z SIWZ.

W wyjaśnieniach Wykonawca albo "rozjaśni" sytuacje i jego oferta zostanie przyjęta, albo potwierdzi niezgodność z SIWZ - oferta do odrzucenia.

Jeżeli nie odpowie na pismo dot. wyjaśnień, to tak jakby nie chciał potwierdzić że jego oferta jest poprawna/zgodna z SIWZ, więc również kwalifikuje się do odrzucenia.Pozdrawiam,

Adam

9

Odp: zwrot wadium

np. w postępowaniu na drukarki, miałam watpliwości do treści oferty i w toku wyjaśnienia pytałam się czy dana drukarka posiada wymagany parametr , Wykonawca odpisał, że nie i odrzuciłam ofertę na niezgodność z SIWZ.

10

Odp: zwrot wadium

adambus napisał/a:

Witam,

W wyjaśnieniach Wykonawca albo "rozjaśni" sytuacje i jego oferta zostanie przyjęta, albo potwierdzi niezgodność z SIWZ - oferta do odrzucenia.
Pozdrawiam,

Adam

Nie zawsze Adamie.

11

Odp: zwrot wadium

czy jest to oferta najkorzystniejsza??

12

Odp: zwrot wadium

Wyjaśniać ofertę można do skutku. Brak podpisu upoważnionej osoby może jest brakiem formalnym ale skoro merytorycznie wyjaśnienia są poprawne i rozwiewają wątpliwości zamawiającego dotyczące treści oferty, to ewentualnie poprosiłbym o pełnomocnictwo lub wyjaśnienie podpisane przez osoby upoważnione.

Sam brak wyjaśnień nie stanowi przesłanki do odrzucenia.
Wezwanie do wyjaśnień oferty nie powoduje że oferta od tej chwili staje się wadliwa. To że zamawiający czegoś nie rozumie nie oznacza że oferta jest niezgodna z SIWZ. W takim przypadku bezwzględnie należy wykazać niezgodność oferty. Brak wyjaśnień może jedynie potwierdzać wątpliwości zamawiającego ale to na zamawiającym w takim wypadku ciąży obowiązek wykazania niezgodności. A z tym to już różnie bywa, czasami zapisy SIWZ są niespójne, nieprecyzyjne. Dlatego nie zgodzę się ze stanowiskiem Adama, że już sam fakt wezwania oznacza że oferta jest potencjalnie niezgodna

Tutaj dodatkowo mamy jakieś wyjaśnienia, a problem dotyczy jedynie reprezentacji wykonawcy. Byłbym ostrożny.

13

Odp: zwrot wadium

Brawo Jarek, ładnie wytłumaczone smile

14

Odp: zwrot wadium

Witam,może posłużę się przykładem, z którym się spotkałem żeby wyjaśnić swój punkt widzenia:

- w przetargu budowlanym Zamawiający zażądał w SIWZ żarówek LED,
- Wykonawca w swoim kosztorysie napisał "żarówka" i wycenił ją bardzo nisko jak na rynkowy koszt żarówki LED,
- Zamawiający poprosił o wyjaśnienia,
- Zamawiający otrzymał odpowiedź, że Wykonawca uwzględnił w kosztorysie zwykłą żarówkę (nie LED),
- Zamawiający odrzucił ofertę na podstawie niezgodności z SIWZ.


W tym przypadku nie było niczego do "rozumienia" czy "nierozumienia" przez Zamawiającego bo sytuacja była jasna. Zamawiający domyślał się, że Wykonawca nie wycenił żarówki LED, co ostatecznie ten drugi potwierdził. Jeżeli Wykonawca oświadczyłby w wyjaśnieniach że jednak chodzi o żarówkę LED - wszystko ok. Jeżeli z kolei Wykonawca nic by nie napisał do wyznaczonego terminu - moim zdaniem oferta byłaby do odrzucenia. Gdyby Zamawiający przyjął ofertę mimo braku odpowiedzi, a później w trakcie realizacji umowy otrzymał zwykłą żarówkę (oferta o której mowa wyżej była najkorzystniejsza), mógłby mieć pretensje tylko do siebie. Zaczęły by się przepychanki z Wykonawcą, etc. Po co to wszystko jeżeli sytuację można wyjaśnić przed podpisaniem umowy, tj. w trakcie badania ofert. Moim zdaniem Zamawiający musi mieć pewność co otrzyma w dostawie/usłudze/robocie budowlanej, stąd m.in. możliwość żądania przez niego wyjaśnień treści oferty od Wykonawcy.Pozdrawiam,

Adam